LICENCE POHÁDKY HELENY ZMATLÍKOVÉ

Základní charakteristika:

Helena Zmatlíková patří mezi přední postavy v oblasti knižní ilustrace, zvláště v tvorbě pro nejmenší děti. Knížky s jejími půvabnými a působivými obrázky provází již několikátou generaci malých čtenářů. Důkazem mimořádné obliby této umělkyně je i nedávno zveřejněný údaj, podle kterého se zařadila mezi první desítku ilustrátorů, jejichž knížky dosáhly největšího počtu vydání za celé dvacáté století. Není divu - má totiž na kontě více než 250 vydaných knižních titulů vedle ostatní výtvarné tvorby.

Rozzářené oči dnes již milionů dětských čtenářů jsou odměnou vyšší, než řada významných ocenění, které umělkyně během let obdržela. Některé z titulů dosáhly více než deseti vydání a to počítáme pouze vydání česká. Čísla by byla ještě mnohem vyšší, kdybychom započítali i četné knížky vycházející v mnoha dalších jazycích. Knížky s jejími ilustracemi vyšly mimo jiné v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, ruštině, italštině, polštině, ukrajinštině, japonštině, korejštině, maďarštině, švédštině, litevštině, finštině, slovinštině, slovenštině, chorvatštině, srbštině a bulharštině.

Vytvořila celou řadu oblíbených dětských leporel, knížek pro malé i větší děti. Spolupracovala na animovaných filmech a večerníčcích. Její ilustrace propůjčují knihám ojedinělé a nezaměnitelné charisma a zároveň líbivost a poetiku. Těžko se vybírají tituly, jejichž ilustrací si cení čtenáři i odborníci nejvíce, přesto jmenujme za všechny alespoň tuto desítku nejoblíbenějších: „Hrajeme si celý den”, „Vařila myška kašičku”, „O jabloňce”, „Zvonící lipka”, „Děti z Bullerbynu”, „Pinocchiova dobrodružství”, „Z deníku kocoura Modroočka”, „Jak Krakonoš s Trautenberkem vedli válku”, „Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek”, „Honzíkova cesta”.

Dosažené výsledky:

V žebříčcích prodejnosti dětské literatury se tituly s ilustracemi Heleny Zmatlíkové objevují pravidelně a opakovaně v první desítce. Díky rozsahu knih vydaných u nás i v zahraničí tak bez nadsázky dílo Heleny Zmatlíkové znají děti takřka na celém světě.

Hlavní cílové skupiny:

Děti 2-8 let
Rodiny s dětmi

Grafické podklady:

Základní grafický manuál obsahuje digitálně zpracované originální knižní ilustrace k pohádkovým titulům. Výběr z ilustračního díla Heleny Zmatlíkové je nesmírně bohatý a mnohé ilustrace, kresby a obrázky lze digitálně zpracovat na požádání s ohledem na konkrétní specifikaci užití díla a podle přání klienta.